8D125F24PN
Mfr.Part #
8D125F24PN
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
24
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
13A 23A
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D125F24PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125F24PN Overview
8D125F24PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F24PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F24PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER