8D125F24PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F24PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
24
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
HTS Code :
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D125F24PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F24PA Overview
8D125F24PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F24PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F24PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER