8D125F19SN
Mfr.Part #
8D125F19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
12 Weeks
Color :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
23A
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D125F19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125F19SN Overview
8D125F19SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F19SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER