8D125F19SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F19SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
12
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D125F19SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F19SA-LC Overview
8D125F19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F19SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT