8D125F19PB
Mfr.Part #
8D125F19PB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Datasheets
8D125F19PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F19PB Overview
8D125F19PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F19PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F19PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER