8D125F19PA
Mfr.Part #
8D125F19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D125F19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F19PA Overview
8D125F19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F19PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER