8D125F11SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F11SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
11
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D125F11SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F11SN-LC Overview
8D125F11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F11SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT