8D125F11SB
Mfr.Part #
8D125F11SB
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Threaded
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
B
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
8D125F11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F11SB Overview
8D125F11SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F11SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER