8D125F11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Datasheets
8D125F11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F11SA Overview
8D125F11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F11SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER