8D125F11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F11PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 2#20 9#10 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
Housing Color :
Silver
Datasheets
8D125F11PA
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F11PA-LC Overview
8D125F11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F11PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F11PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER