8D123ZC55SN
Mfr.Part #
8D123ZC55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D123ZC55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D123ZC55SN Overview
8D123ZC55SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC55SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER