8D123ZC55SA
Mfr.Part #
8D123ZC55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Thermoplastic
Color :
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D123ZC55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D123ZC55SA Overview
8D123ZC55SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC55SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER