8D123ZC55PN-LC
Mfr.Part #
8D123ZC55PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Zinc Cobalt
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
Green
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D123ZC55PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123ZC55PN-LC Overview
8D123ZC55PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC55PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT