8D123ZC55PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123ZC55PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
55
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Green
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D123ZC55PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123ZC55PB-LC Overview
8D123ZC55PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC55PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC55PB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT