8D123ZC55PB
Mfr.Part #
8D123ZC55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
55
Threaded
Color :
Green
Shielding :
Shielded
Termination :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D123ZC55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D123ZC55PB Overview
8D123ZC55PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC55PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC55PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER