8D123ZC53SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123ZC53SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D123ZC53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D123ZC53SN Overview
8D123ZC53SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC53SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC53SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER