8D123ZC53SB
Mfr.Part #
8D123ZC53SB
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
53
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D123ZC53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D123ZC53SB Overview
8D123ZC53SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC53SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER