8D123ZC53SA
Mfr.Part #
8D123ZC53SA
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Color :
Green
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Number of Positions :
53
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D123ZC53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D123ZC53SA Overview
8D123ZC53SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC53SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER