8D123ZC53PB
Mfr.Part #
8D123ZC53PB
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
53
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Color :
Green
Datasheets
8D123ZC53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D123ZC53PB Overview
8D123ZC53PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC53PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC53PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER