8D123ZC53PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123ZC53PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
53
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Green
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D123ZC53PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D123ZC53PA Overview
8D123ZC53PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC53PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC53PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER