8D123ZC21SB
Mfr.Part #
8D123ZC21SB
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Termination :
Orientation :
B
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
21
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D123ZC21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D123ZC21SB Overview
8D123ZC21SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC21SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC21SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER