8D123ZC21SA
Mfr.Part #
8D123ZC21SA
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Shielding :
Shielded
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Datasheets
8D123ZC21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D123ZC21SA Overview
8D123ZC21SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC21SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC21SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER