8D123ZC21PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123ZC21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Datasheets
8D123ZC21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D123ZC21PN Overview
8D123ZC21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC21PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER