8D123ZC21PB
Mfr.Part #
8D123ZC21PB
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Green
Datasheets
8D123ZC21PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D123ZC21PB Overview
8D123ZC21PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC21PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC21PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER