8D123ZC21PA-LC
Mfr.Part #
8D123ZC21PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS INLINE
Orientation :
A
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
Number of Positions :
21
Housing Color :
Green
Datasheets
8D123ZC21PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123ZC21PA-LC Overview
8D123ZC21PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123ZC21PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123ZC21PA-LC Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT