8D123Z55PN-LC
Mfr.Part #
8D123Z55PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS INLINE
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
Number of Positions :
55
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Shell Finish :
Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D123Z55PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123Z55PN-LC Overview
8D123Z55PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123Z55PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123Z55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT