8D123Z53SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123Z53SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
53
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
20
Shell Finish :
Zinc Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D123Z53SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123Z53SN-LC Overview
8D123Z53SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123Z53SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123Z53SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT