8D123Z53PN
Mfr.Part #
8D123Z53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
94
In Stock :
94
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
23-53
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
53
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D123Z53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123Z53PN Overview
8D123Z53PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123Z53PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123Z53PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER