8D123Z21SN
Mfr.Part #
8D123Z21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Shell Size - Insert :
23-21
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
21
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D123Z21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123Z21SN Overview
8D123Z21SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123Z21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123Z21SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER