8D123Z21PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123Z21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
21
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Datasheets
8D123Z21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D123Z21PN Overview
8D123Z21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123Z21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123Z21PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER