8D123W55SN
Mfr.Part #
8D123W55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Termination :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D123W55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D123W55SN Overview
8D123W55SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W55SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER