8D123W55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123W55SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Number of Positions :
55
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D123W55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D123W55SA Overview
8D123W55SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W55SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER