8D123W55PN-LC
Mfr.Part #
8D123W55PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS INLINE
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
23-55
Datasheets
8D123W55PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123W55PN-LC Overview
8D123W55PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W55PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT