8D123W55PN
Mfr.Part #
8D123W55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
23-55
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
8D123W55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D123W55PN Overview
8D123W55PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W55PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER