8D123W55PB
Mfr.Part #
8D123W55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
B
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Datasheets
8D123W55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D123W55PB Overview
8D123W55PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W55PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W55PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER