8D123W55PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123W55PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
55
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Datasheets
8D123W55PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123W55PA-LC Overview
8D123W55PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W55PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT