8D123W55PA
Mfr.Part #
8D123W55PA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Number of Positions :
55
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D123W55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D123W55PA Overview
8D123W55PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W55PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W55PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER