8D123W53SN
Mfr.Part #
8D123W53SN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
23-53
Shielding :
Shielded
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D123W53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D123W53SN Overview
8D123W53SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W53SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W53SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER