8D123W53SB
Mfr.Part #
8D123W53SB
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
8D123W53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D123W53SB Overview
8D123W53SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W53SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W53SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER