8D123W53SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123W53SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8D123W53SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123W53SA-LC Overview
8D123W53SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W53SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W53SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT