8D123W53PN
Mfr.Part #
8D123W53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
12 Weeks
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
23-53
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
53
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D123W53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D123W53PN Overview
8D123W53PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W53PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W53PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER