8D123W53PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123W53PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Number of Positions :
53
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D123W53PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D123W53PB Overview
8D123W53PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W53PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W53PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER