8D123W53PA-LC
Mfr.Part #
8D123W53PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Thermoplastic
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Aluminum
Contact Type :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D123W53PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123W53PA-LC Overview
8D123W53PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W53PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W53PA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT