8D123W53PA
Mfr.Part #
8D123W53PA
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D123W53PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D123W53PA Overview
8D123W53PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W53PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W53PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER