8D123W21SN
Mfr.Part #
8D123W21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-21
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Aluminum
Termination :
Threaded
Color :
Olive Drab
Datasheets
8D123W21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D123W21SN Overview
8D123W21SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W21SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER