8D123W21SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123W21SB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
21
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shielding :
Unshielded
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
8D123W21SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D123W21SB-LC Overview
8D123W21SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W21SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT