8D123W21SA
Mfr.Part #
8D123W21SA
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D123W21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D123W21SA Overview
8D123W21SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W21SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W21SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER