8D123W21PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D123W21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
21
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D123W21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D123W21PN Overview
8D123W21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W21PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER