8D123W21PB
Mfr.Part #
8D123W21PB
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
21
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D123W21PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D123W21PB Overview
8D123W21PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W21PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W21PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER