8D123W21PA
Mfr.Part #
8D123W21PA
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D123W21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D123W21PA Overview
8D123W21PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D123W21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D123W21PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER